Milost, odpuštění, přijetí

Milost, odpuštění, přijetí…


Milost, odpuštění, přijetí. Zjistil jsem, že tahle tři slova mi v životě obrovsky pomáhají. Obzvlášť ve chvílích, kdy v tom životě člověk prochází těžší chvílí nebo nějakou těžkou situací nebo to prostě nejde úplně lehce. Tahle tři slova – milost, odpuštění a přijetí – vám můžou dát úplné uvolnění. Mně dávají relaxaci. Dávají mi schopnost vidět věci takové, jaké jsou. Přijmout situaci, jaká je.

Přijmout věci takové, jaké jsou

A tak pokud dáte milost tomu, co se ve vašem životě stalo v minulosti, jestliže přestanete obviňovat něco, co už je dávno za vámi, když se přestanete dívat na věci ve vaší minulosti jako na něco, co se nemělo stát, co se dělo špatně, něco, co vám předurčilo váš další osud, pokud propustíte tyhle myšlenky a třeba i dáte milost lidem ve vaší minulosti, pak se obrovsky vrátíte do schopnosti rozhodovat o vašem životě a vyndáte si z batohu veliké balvany, které teď možná s sebou taháte.

Jít do budoucnosti

Jestliže přijmete minulost, můžete žít a jít do budoucnosti. Zároveň ale pokud dáte milost, odpustíte a přijmete lidi, kteří jsou teď možná kolem vás, lidi, jako je váš partner, vaši rodiče, vaše děti, když vidíte, co dělají, a uvědomujete si, že to, co dělají, je ok a že pokud se vám na nich něco nelíbí, tak jediné, co můžete udělat, je, že v danou chvíli tu věc přijmete, vezmete ji takovou, jaká je, dáte jim milost a pak se s nimi o tom třeba můžete pobavit. Můžete si promluvit o tom, co se dá dělat jinak nebo jak ty věci můžou změnit nebo jak je můžeme změnit společně.

Podívat se do minulosti a přijmout ji je velmi důležité. Taky přijmout lidi kolem nás, odpustit lidem, dát lidem okolo nás milost je velmi důležité.

Odpuštění

A za třetí je důležitá ještě jedna věc, a to je – dát milost sami sobě. Odpustit sami sobě. Protože my jsme často sami sobě největšími kritiky. Často sami sobě si nejvíce nedovolíme, jsme na sebe velmi přísní a málokdy si dáme v něčem v životě milost a odpustíme si něco, co jsme si třeba řekli, a pak se to nestalo.

Pokud se ale tohle stane, jestliže sami sobě dáme milost v situacích, které se nám třeba nelíbí, pokud si odpustíme nějaké věci, které jsme možná udělali, a prostě se přijmeme takoví, jací jsme, se vším všudy, tak se stanou malé zázraky. Vrátí se k vám obrovské množství energie, najednou vidíte život novýma očima, najednou vidíte možnosti, které v životě jsou, a ty těžkosti v životě tak nějak zmizí.

Tahle tři slova – milost, odpuštění a přijetí (minulosti, situací kolem vás, lidí, sebe sama) – mohou vašemu životu velmi odlehčit. Aspoň mně se to často děje. Takže ať vám pomáhají!

David Kirš
David Kirš, autor a investor. Expert na online vzdělávání a email marketing. Vizionář, inspirátor a životní idealista. Jeho online kurzy prošlo přes 5.500 studentů a 1.700 účastníků se potkalo s Davidem živě na seminářích a akcích. Je autorem programů EmailAcademy, Prodej svůj talent a SuperHero Academy. Majitel SmartSelling a.s. a spolu-zakladatel Nadačního fondu Šťastné Česko.

JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z \"jiného\" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

Komentáře
 1. Jana Lisztwanová napsal:

  No, ano….opět vaše velká pravda…. Vyplývá to z mých slov, viďte…. A to mám vystudovanou psychologii….
  Je fakt, že nyní bojuji se světem, s darebáky kolem sebe, není mi však vůbec prospěšné. spíše nechat ty mlýny… pomalu a jistě, že.
  Ale potichu namítám – když budou všichni takto uvažovat, ti na opačné straně budou stále ubližovat, teď už dalším, naposledy i mně samotné a dalším…. jenomže nyní musím obnovit tu svoji energii pro život… mějte se. Jana L.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • DAVID KIRŠ
  David Kirš

  David Kirš je podnikatel, kterého týdně sleduje komunita +100.000 lidí skrz emaily i Facebook. Dnes inspiruje hlavně jako autorita v oboru online vzdělávání mnoho expertů a lídrů, ale i začínající podnikatele, jak (nejen) díky internetu prodat svůj talent, podnikat ve flow a zjednodušit si život.