Chvála pomalosti

Chvála pomalosti

 

Existuje knížka, která má stejný název – Chvála pomalosti, a já bych se dneska rád tomuto tématu věnoval.

Myslím, že pomalost je něco, co je obrovsky opomíjeno. Když se podívám na svůj život, tak pomalost je něco, co si můžu určitě naordinovat a nainstalovat do svého života víc a víc a víc, protože mě to s mým životem mnohem více spojuje.

Pomalý sex

Pomalost je něco, s čím jsem se poprvé potkal před pár lety v jedné oblasti a ta oblast je sexualita. Tenkrát jsme se na nějakém semináři dozvěděli, že je dobré mít také tzv. pomalý sex. Někdo mu říká měsíční milování nebo vědomé milování. Prostě jednoduše řečeno – při sexu zpomalit. Nebýt rychlí, ale pomalí, spíš jenom být než dělat nějaké pohyby, spíš jenom cítit doteky a být spolu, vnímat, přidat pomalost do milování, přidat pomalost do intimity a do sexuality.

Tehdy pro mě bylo přidání pomalosti do oblasti sexuality velké AHA a velmi to podpořilo náš vztah s mojí ženou.

Pomalost v jídle

Další oblastí, kde jsem se setkal s pomalostí, bylo jídlo. Někdo mi řekl: Zkus jíst pomaleji. A nejen jíst, zkus žvýkat pomaleji.

Tenkrát jsem to zkusil, a ve chvíli, kdy začnete kousat a žvýkat pomaleji, začne se dít něco zajímavého. Nejenže začnete produkovat více slin a váš žaludek a celý trávicí systém je mnohem spokojenější a bude vám vděčný, ale začnete najednou vnímat nové chutě, najednou začnete cítit, co jste necítili, najednou se ten požitek z jídla stává takovou malou extází a běžné obyčejné jídlo vám chutná úplně jinak. Tohle může způsobit pomalost v jídle.

Pomalost myšlení

Další oblastí, kde mi byla doporučena pomalost, je myšlení. A v prostoru myšlení je to asi to nejdůležitější, to největší, co se mi mohlo stát, protože jsem si uvědomil, že moje mysl byla do té doby obrovsky rychlá. Přemýšlel jsem rychle, chtěl jsem věci rychle, chtěl jsem věci hned, byl jsem nedočkavý a netrpělivý. Moje mysl jela na obrovské obrátky.

Ve chvíli, kdy jsem zpomalil, zklidnil jsem se, projasnila se i moje mysl, zklidnil se ten systém, najednou jsem viděl jasněji, najednou jsem více cítil, co skutečně chci, co jsou mé pravé cíle, co jsou mé pravé touhy, tužby, a najednou jsem se začal v životě cítit naplněnější, spokojenější, šťastnější, díky tomu, že jsem použil princip pomalosti do mého přemýšlení a do mého myšlení.

A tak mám velkou, obrovskou víru, že pomalost je něco, co se v dnešní společnosti můžeme učit, co je dobré se učit, čeho je dobré si všimnout a instalovat to do života, protože díky pomalosti si najednou toho života všimneme více. Ten slow time, slow life, pomalý život má něco do sebe.

Když se podíváme do přírody, tak jak se říká: Příroda nikam nespěchá a přesto všechno stihne. V přírodě se toho moc neděje rychle. A já myslím, že jsme součástí přírody, a tak bychom se možná od přírody mohli učit a mohli bychom se tou pomalostí inspirovat, mohli bychom se přidat k tomu hnutí pomalosti, využít ten slow life pro to, abychom náš vlastní život prožili a žili mnohem spokojeněji a šťastněji.

Audio:

David Kirš
David Kirš, autor a investor. Expert na online vzdělávání a email marketing. Vizionář, inspirátor a životní idealista. Jeho online kurzy prošlo přes 5.500 studentů a 1.700 účastníků se potkalo s Davidem živě na seminářích a akcích. Je autorem programů EmailAcademy, Prodej svůj talent a SuperHero Academy. Majitel SmartSelling a.s. a spolu-zakladatel Nadačního fondu Šťastné Česko.

JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

Komentáře
  1. Jarmila Semanová napsal:

    Karel Čapek : “ Až příliš často se zapomíná na dva bohy: TICHO a POMALÝ RYTMUS.“
    Ticho som si už obľúbila a vyhľadávam ho. Pripomenul ste mi pomalý rytmus. Ako žena pridávam pripomienku pre ženy : robiť zakaždým iba jednu vec. Naplno a bdelo. Až potom ďalšiu, zas naplno sa jej venovať. Iba jednej. Nikdy nie naraz dve činnosti.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • DAVID KIRŠ
    David Kirš

    David Kirš je podnikatel, kterého týdně sleduje komunita +100.000 lidí skrz emaily i Facebook. Dnes inspiruje hlavně jako autorita v oboru online vzdělávání mnoho expertů a lídrů, ale i začínající podnikatele, jak (nejen) díky internetu prodat svůj talent, podnikat ve flow a zjednodušit si život.