Dát své slovo

Dát své slovo

 

Dát své slovo. To je magická věta. A nejen magická věta, je to magie toho, jak v lidském světě tvořit, jak v lidském světě taky fungovat, jak v lidském světě tvořit svůj život, vztahovat se k lidem. Je to způsob, jak vytváříme příběh, který si o nás myslí další lidé. Protože to, co nás tvoří v našem lidském světě, je jazyk, naše slovo.

Slovo, jazyk, kterým hovoříme sami k sobě, ten vnitřní jazyk, naše myšlení, kdy rozmlouváme sami se sebou, a pak slovo, které dáme ven, které vypustíme z úst, které napíšeme, jazyk, který používáme, kterým rozmlouváme.

Teď, když hovořím na tohle video, používám jazyk, kterému vy doufám nějak rozumíte. A to, co říkám, tahle slova formují nějaký váš příběh o tom, co říkám, i o mně ve vaší hlavě.

Jazyk je odrazem toho, kdo jsem, čemu věřím a co dělám. A já jsem se rozhodl, že v tomhle případě ten jazyk otisknu do videa a publikuju ho na YouTube nebo jinde a sdílím ho se světem a tím vytvářím můj odraz mého života do vnějšího světa.

Zdá se to logické nebo samozřejmé, ale když si uvědomíme, jakou má naše slovo moc, jak jazyk ovlivňuje naše konání a vztahování se k lidem i to, jak se lidé vztahují k nám, jak to dát něčemu slovo potom následně úplně mění pravidla té hry, tak to má velký vliv na náš život.

Co znamená dát slovo

Dát něčemu slovo znamená za něco se postavit. Dát někomu slovo znamená, že se ti lidé potom na nás mohou spolehnout. A je na nás, jestli to slovo dodržíme, zda se k němu zavážeme, nebo jestli jsme lidmi, na které se spolehnout nedá, kteří dávají planá slova, jestli jsme lidmi, kteří si nectí svého slova. A je to možná nejvyšší lidské umění, držet slovo, ctít své slovo a zavázat se držet své slovo.

Taky ve chvíli, kdy víme, že nemůžeme dál své slovo ctít, přijít a autenticky a pravdivě říct, musím své slovo vzít zpět, potřebuju své slovo změnit, potřebuju změnit naši dohodu. Všechno je možné. Nemá cenu za každých okolností držet své slovo, když už uvnitř cítíte, že ho držet nechcete.

Držet slovo není nějaká morální poučka, že to je potřeba do konce života a do konce světů. Ne. Držet slovo znamená zavázat se k něčemu, být v tom konzistentní. Kdykoli zjistíte, že nechcete dál držet své slovo, tak můžete tento váš vztah rozvázat nebo ho navázat novým způsobem a dát nové slovo.

Čím pravdivější v tomto jsme, čím jasněji toto komunikujeme, čím jasněji dáváme slovo a komunikujeme ho s ostatními lidmi, tím jasnější a čitelnější jsme pro další lidi, tím lépe oni mohou vědět, co od nás můžou čekat, a skrz tohle slovo vlastně vytváříme důvěru, vztahy a vytváříme naše fungování v tomhle našem lidském životě.

Dát slovo má obrovskou moc, a tak s ním pobuďte a sami se podívejte, kde ve svém životě a čemu dáváte slovo a jak držíte své slovo, jak ctíte své slovo a jak to s tím dát slovo ve svém životě máte.

Audio verze:

David Kirš
David Kirš, autor a investor. Expert na online vzdělávání a email marketing. Vizionář, inspirátor a životní idealista. Jeho online kurzy prošlo přes 5.500 studentů a 1.700 účastníků se potkalo s Davidem živě na seminářích a akcích. Je autorem programů EmailAcademy, Prodej svůj talent a SuperHero Academy. Majitel SmartSelling a.s. a spolu-zakladatel Nadačního fondu Šťastné Česko.

JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z \"jiného\" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • DAVID KIRŠ
    David Kirš

    David Kirš je podnikatel, kterého týdně sleduje komunita +100.000 lidí skrz emaily i Facebook. Dnes inspiruje hlavně jako autorita v oboru online vzdělávání mnoho expertů a lídrů, ale i začínající podnikatele, jak (nejen) díky internetu prodat svůj talent, podnikat ve flow a zjednodušit si život.