Vhled vs. Učení

Vhled vs. Učení

 

Nedávno jsem si při čtení uvědomil velký rozdíl mezi tím mít do něčeho vhled a něco se učit. Je velký rozdíl, když něco pochopíme, něco si uvědomíme, najednou se nám otevře nějaká moudrost, najednou dostaneme jakoby přístup k něčemu, k nějakému vědění, které nám do té chvíle nebylo k dispozici. Dostaneme nějaký vhled inside, zažijeme AHA. Tahle oblast je obrovská a obrovsky nás posouvá v našem životě.

Je spojena s inspirací, s intuicí, je spojena s nějakou obrovskou moudrostí. U věcí, kde zažijeme AHA, kde zažijeme vhled, byť jsou to třeba jen malé věci, se často stane, že ovlivní celý náš život.

A já vás dneska zvu k tomu, abyste ve vašem životě co nejvíce podporovali tuhle stranu. To je strana, kdy se věci dějí skrz vhledy, skrz uvědomění.

Co chybí v učení

Dnešní společnost ale bohužel dává mnohem větší důraz na druhou stranu, a to je strana, kdy se věci učíme, snažíme se je mentálně pochopit, rozumově uchopit, kdy se to snažíme převést do naprosté logiky, kdy se je snažíme nastudovat, zapamatovat, naučit se je. V těchto věcech nás hodně podporuje škola a vzdělávací systém.

Tohle je ale místo, kde získáváme informace, analyzujeme, učíme se je, možná je vyhodnocujeme, ale něco v nich chybí. Chybí v nich hloubka, dlouhodobost. Často je to jenom dočasná věc, kterou se naučíme, ale víc nám v životě neslouží. Často když se tu věc naučíme, tak ji chápeme, pár hodin, pár dní, pár týdnů, ale pak se nám nějak vykouří a už ji v životě neděláme.

Hodně těch věcí, které se učíme a chceme dělat, pak stejně neděláme. Pokud se jenom něco naučíme a víme to, ale neděláme to, důvodem je, že jsme neměli vhled, že jsme nezažili skutečné hluboké uvědomění té dané věci.

Není potřeba motivace

Pokud máme do něčeho vhled, tak tam se nemusíme motivovat, přesvědčovat, nemusíme se přemlouvat, používat disciplínu a jiné věci. Jestliže mám do něčeho vhled, něco jsem si uvědomil, něco v životě mi najednou docvaklo, tak ty věci prostě přirozeně dělám a dělám je možná dalších mnoho desítek let, protože mi najednou v životě slouží a jsou pro mě funkční.

Takže rozpoznejte i vy ve svém životě, kde zažíváte vhledy, kde si dovolíte vhledy, kde se jenom tak uvolníte a najednou vám něco dojde. A kde se snažíte věci vymyslet, kdy jste v tom přemýšlení, v té urputnosti a snažení.

Velké věci se často stávají v relaxaci, v uvolnění, ve stavu klidné mysli, ve stavu klidného bytí.

A to je rozdíl mezi vhledem a učením.

Audio podcast:

David Kirš
David Kirš, autor a investor. Expert na online vzdělávání a email marketing. Vizionář, inspirátor a životní idealista. Jeho online kurzy prošlo přes 5.500 studentů a 1.700 účastníků se potkalo s Davidem živě na seminářích a akcích. Je autorem programů EmailAcademy, Prodej svůj talent a SuperHero Academy. Majitel SmartSelling a.s. a spolu-zakladatel Nadačního fondu Šťastné Česko.

JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

  Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a nebojte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

  Stisknutím tlačítka "souhlasím...", souhlasíte s tím, že vám budu posílat jen emaily se zajímavým obsahem z oblasti online marketingu a podnikání s přesahem do osobního rozvoje.

  Na emaily se můžete těšit zpravidla 1x týdně a pokud narazím na zajímavou tvorbu někoho dalšího, rád dám i o jeho práci vědět. Pokud už nebudete chtít email newslettery dále dostávat, tak se kdykoli můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé zprávě. Vaše údaje budu spravovat pod firmou David Kirš s.r.o. a řídit se těmito zásadami zpracování a ochrany osobních údajů.
 • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
 • DAVID KIRŠ
  David Kirš

  David Kirš je podnikatel, kterého týdně sleduje komunita +100.000 lidí skrz emaily i Facebook. Dnes inspiruje hlavně jako autorita v oboru online vzdělávání mnoho expertů a lídrů, ale i začínající podnikatele, jak (nejen) díky internetu prodat svůj talent, podnikat ve flow a zjednodušit si život.