Tři v jednom + kázání

I dnes mám pro vás trochu nedělního kázání. Dnes o nejvyšší hodnotě, kterou můžeme jako lidé objevit.

Ale před tím 3 otázky. Tři témata, ke kterým se budu další týdny ještě vracet. Nějak se sešly a tak sdílím vše hned dnes.

1. První je pro muže
2. Druhá pro ženy
3. Třetí pro obě pohlaví

A. Takže první.

Muži. Zajímají je hlavně tři věci. Sex, peníze a Bůh. Jinými slovy Ženy a láska. Hojnost a bohatství. Kdo jsme a kam jdeme, tedy naše poslání a dary. Takhle to mám já. Vy to můžete mít jinak. Co jsem ale zjistil je, že pokud začne být muž v životě nespokojený, z 90% to spadá do jedné z kategorií výše.

Další zjištění po 42 letech je, že ta třetí kategorie se pojí pro muže s jednou klíčovou otázkou: Kdo jsem? A prožitek odpovědi rozhodne následně o tom zbylém. O sexu, penězích i naplnění poslání. Prožitek toho Kdo jsem, rozhoduje o mém štěstí. A život mě vede, abych to dál spolu objevoval. S muži. Chystám k tématu velmi intimní akci. Pošlu během týdne další info.

B. Teď více pro ženy.

Milé Bohyně. My muži vás můžeme učit svobodě. Vy nás lásce. A jedna z mých kamarádek otevírá program o své lásce. Je to láska k pořádku. Je to její téma Svoboda v pořádku.

Hanka ovšem i nás muže může učit o tom, co je to svoboda. Svoboda žít podle sebe, podle svých pravidel, minimalisticky, ve spojení, v lásce.

Jednou jsem Hance slíbil, že až otevře svůj program, dám vám o něm vědět. Teď je ten čas. Pohladí vás na duši a ještě budete mít doma svobodu v pořádku.

Program není primárně jen pro ženy, ale myslím, že ty si odnesou teď nejvíce.

C. Teď pro oboje pohlaví :)

A do třetice mám něco pro ty z vás, kdo máte firmu nebo slibný projekt. Vybíráme teď několik projektů, které se nebojí tvořit nemožné věci. Které chtějí růst, inovovat a prodávat. Lidi, kteří cítí, že by chtěli popostrčit a vyřešit pár neřešitelných problémů.

Pokud tam spadáte. Napište mi na david@davidkirs.cz s předmětem TVOŘÍM NEMOŽNÉ.

 

Tolik tři aktuality a příležitosti se bavit. Pokud vás něco z toho volá, hurá do toho. A teď k nedělní liturgii. O největší hodnotě nás lidí…

Největší hodnota nás lidí je v tom, co nejvíce přehlížíme. To už tak bývá. Ale pojďme to shrnout.

Nejdříve byla pro lidi hlavní hodnota v tom, že přežili. Že svá těla udrželi na živu. Tedy, že měli co jíst, kde být a k tomu mohli i vychovat děti. Fyzická potřeba přežít je naší primární hodnotou. K tomu nakonec došel i pan Maslow ve své pyramidě.

Pak jsme to tak nějak zmákli. Na téhle planetě. Tedy aspoň půlka lidí. Možná už větší půlka lidí na naší planetě neřeší jídlo a bezpečí jako primární hodnoty v životě. A vy patříte do ní.

Šli jsme dál. A hodnotou se pro nás stalo to, co máme. Co vlastníme. Půda, dům, majetek, formy fyzického bohatství. Zdá se to přirozené, rádi vlastníme, je to pro nás důležité, má to hodnotu. Ano. Má. Dost velkou, řekl bych. A tak touha vlastnit má dnes velkou hodnotu pro lidi.

Ale část lidí šla dál. Začalo je zajímat co umí, co dělají, co dovedou, aby pracovali na tom, co je nejen dobře uživí, ale také chtěli být ve svých očích někdo. A chtěli být někdo také a to asi hlavně, pro oči druhých. Status, společenská pozice a role ve společnosti začala růst na hodnotě. Být někdo, je vzácná hodnota.

Ale i tím se část lidí jaksi nabažila. A posunuli hodnoty ještě dále. K tomu, co je nejen živí a přináší status, ale světe div se, co je baví a co jim dává smysl. Možná dokonce chtějí žít něco, co začali nazývat posláním. A tak se jako nová hodnota ukazuje dobrý pocit v životě. Spokojenost. Štěstí.

A čím více lidí se začalo hodnot štěstí dotýkat a klást otázku, jak na to, tím více odpovědí začalo přicházet. A tak se do prostoru více a více lidí začaly dostávat duchovní hodnoty. Láska. Svoboda. Spiritualita a věci, které nás přesahují, na které si už nemůžeme fyzicky ani mentálně šáhnout. S těmito hodnotami jsme se dostali jako lidstvo v evoluci ještě dál. Začali jsme si všímat, že hodnotou je nejen naše fyzické tělo, nejen naše mysl, ale dokonce i naše duše.

No a zůstává nám otázka: A dál? Co bude dál?

Dovolím si nabídnout odpověď. Je to má osobní odpověď. Přišla mi jednou ve tmě.

Co když naše skutečná a pravá, nezničitelná hodnota není ani v tom, jak dokonalé tělo máme, kým se staneme za život, co máme a vlastníme, kolik máme peněz, co umíme a děláme, jaké máme vztahy, co jsme se naučili a co jsme pro druhé, zda naplníme poslání, ale…

Naše nejvyšší hodnota, ta kterou za lidský život všichni tak urputně hledáme je úplně v něčem jiném. Naše skutečná pravá, neocenitelné hodnota. Nezničitelná hodnota. Nekonečná hodnota. Je v tom…

ŽE JSME.

Že prostě a obyčejně jsme. Že to nejcennější, co jsme kdy dostali a máme, je to, že jsme se sem dostali. Na Zemi. To nejobyčejnější z obyčejných, že jsme a žijeme. Mohlo by to být to nej, co můžeme jako hodnotu vidět?

Ano. Dovolme si to prožít. Život námi začne proudit bez odporu. Všimneme si, že jen to, že jsme, stačí. 

Naše vděčnost za to, že vůbec můžeme. Vděk a blažený pocit z toho, že jsme stačí, abychom byli šťastní, cítili se naplnění, živí a dokonce svobodní.

Zní to bláznivě, že? Ano, taky to je. Není to vůbec racionální a rozumné. Štěstí totiž není racionální. Štěstí je zázrak.

To, že jsme je největší hodnota, kterou můžeme jako lidé pro sebe objevit.
To že jsme je to nejvíc, co můžeme žít.
Naší bytí, naše žití.

Naše radost z toho, že jsme.
Naše blaženost z toho, že jsme.
Naše vděčnost za to, že jsme.

Tato hodnota, toto místo stačí k tomu, abychom měli tělo, které milujeme, a které samo funguje i se opravuje a umožňuje nám tady žít.

Stačí to k tomu, abychom se cítili v klidu, v bezpečí a v pohodě a z toho místa vděčnosti, „že jsme“ pak tvoříme a konáme a učíme se a pracujeme a to nám úplně přirozeně generuje peníze a tvoří lepší zázemí a více hojnosti a více možností.

A skrze toto naše zářící charisma „já jsem“, toto naše vědomí vlastní hodnoty, skrze to, že jsme, to na nás dokonce přitahuje pozornost lidí, více pozornosti, více zájmu i respektu. A tak dál a dokola.

Je to nejvyšší hodnota, kterou jsem zatím uměl poznat a prožít. Je to konečná stanice hledání. A první stanice žití tady na zemi. S touto hodnotou máte pak už jen jedinou možnost. Začít se vracet. A vše v životě žít a prožívat znova a znova a přesto jinak a jinak.

S touto nejvyšší hodnotou jste neporazitelní, protože v jednu chvíli zjistíte, že ji nezničí ani smrt. Že „já jsem“ je nekonečné a umře pouze lidský příběh, vy zůstáváte.

Zbývá dodat, že i vědomí této hodnoty budeme nejspíše dokola a dokola ztrácet. (Až na nebe vzaté mistry.) Děje se mi to pořád. Jako všechny jiné hodnoty i o ni budeme přicházet a znova ji nalézat. Budeme v ní jednou silní a podruhé slabí. Jednou ji uvidíme jasně a podruhé vůbec. I to je zázrak života. Tak život funguje.

Užijte si, že jste právě teď, v téhle době, právě tady. Je to zázrak. To že jste. Že žijete. Probudí vás to do života.

To samotné uvědomění vás posílí, obohatí a oživí. A vy skrze to uvidíte kolem ještě více zázraků. A skrze vás pak uvidí i další, že možná „být“ stačí. Že možná „jen být“ je přesně to, co teď stačí. Pro štěstí. Pro život.

Že naším bytím vše krásné začíná. Že jsme. Třeba to stačí.

Užívejte neděli.
David

David Kirš
David Kirš, autor a investor. Expert na online vzdělávání a email marketing. Vizionář, inspirátor a životní idealista. Jeho online kurzy prošlo přes 5.500 studentů a 1.700 účastníků se potkalo s Davidem živě na seminářích a akcích. Je autorem programů EmailAcademy, Prodej svůj talent a SuperHero Academy. Majitel SmartSelling a.s. a spolu-zakladatel Nadačního fondu Šťastné Česko.

JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • DAVID KIRŠ
    David Kirš

    David Kirš je podnikatel, kterého týdně sleduje komunita +100.000 lidí skrz emaily i Facebook. Dnes inspiruje hlavně jako autorita v oboru online vzdělávání mnoho expertů a lídrů, ale i začínající podnikatele, jak (nejen) díky internetu prodat svůj talent, podnikat ve flow a zjednodušit si život.