Time IN, ON, OFF a OUT :)

Dnes bych se s vámi rád podělil o téma čas. Jak ho využíváme, respektive jak si uvědomujeme různé kvality času.

Nedávno jsem v jedné knížce četl, že na čas se můžeme podívat z různých stran. Já jsem si tuhle strategii vzal, trošku ji předělal podle svého a teď si čas rozděluju na takové čtyři typy času.

Čtyři kvality času

První kvalita času je čas in, čas v. To je to, kdy věci děláme, kdy jsme v něčem. To znamená, přijdeme do práce, pracujeme, telefonujeme, vyřizujeme e-maily, děláme dennodenní věci, často automaticky. Obvykle je to taky čas, který nás stojí dost dřiny a ze kterého se odpoledne probereme, zjistíme, že jsme nic neudělali, a uvědomíme si, že strašně rychle běží, když mu nedáváme dostatečnou pozornost a omezení.

Proto potřebujeme druhou kvalitu času – čas on, čas na věci. To znamená, že odstoupíme od těch dennodenních činností a podíváme se na ten time on. Řekneme si: Aha, proč ty věci dělám, co vlastně dělám, má to nějaký význam? Jakoby se vzneseme, podíváme se na tu situaci, na sebe, co děláme, jak děláme, kdy děláme, začneme managovat ten systém trošku z jiného úhlu pohledu. Je to velmi důležité, protože tím zefektivňujeme naše procesy a všechno, co se kolem děje. Taky je to často strategický pohled na náš byznys, na naše podnikání, na naše konání.

Ale existuje i třetí čas – time off. Jak víte, time off je čas, který potřebujeme všichni k dobití našich baterek. Je to čas, kdy potřebujeme odpočívat, kdy jenom zrelaxujeme, nemusíme nic dělat. Někdo jde sportovat, někdo se věnuje sám sobě. Ať je to cokoliv, co vás revitalizuje, co vás dobíjí, je to velmi, velmi důležitý čas. O nic méně důležitý než time in nebo time on. Time off je naprosto klíčová věc. Je to ten výdech po nádechu, který následuje i v našem byznyse. Takže věnujte obrovský čas odpočinku. Když jsem se podíval na svoje poslední roky, tak jsem zjistil, že jsem tomuhle času jednoduše nevěnoval dostatečnou energii. A pokud to neděláte, tak vás to dožene.

Po tomhle třetím čase je ještě jeden čas. Má nejvyšší kvalitu. Skoro nikdo si ho v dnešní společnosti nedopřává a přitom je s námi úplně nejvíce esenčně spojen. A tak vás zvu, abyste i tento čtvrtý čas pro sebe použili. Ten čtvrtý čas se jmenuje time out, čas mimo, čas jenom pro vás. Je to čas, který si dopřejete, abyste byli, abyste nic nedělali, jenom byli sami se sebou, nejlépe někde v přírodě, někam odjeli, byli sami. Nebo můžete poprosit rodinu, aby jeli k babičce, a dopřejte si dva dny, kdy budete doma sami. Nebo odjeďte někam na chatu, na chalupu nebo se jen jděte na pár hodin projít a řekněte si: Teď je to můj time out. Takový time out, který si dáte ze života, který žijete.

Vision quest

Někdo potřebuje pár hodin time outu týdně, někdo po těch letech, které prožil, potřebuje time out třeba několik týdnů, možná si potřebujete dát měsíc time out, někam odjet a být tam, hory, moře, cokoli. V tomhle čase out děláte retrospektivu toho, jak žijete, jak pracujete, jak se máte, jak se vám daří, a rozhodujete o těch největších věcech ve vašem životě, jestli vám ještě slouží, nebo už vám neslouží.

Sami si odpovězte, jak často si tento čas dopřáváte, jakou má pozornost ve vašem životě. Odpověď, kterou jsem si před časem dal já, je, že obrovskou a že jsem se mu v životě nevěnoval téměř vůbec. Time out pro mě byl například vision quest, který jsem absolvoval před třemi lety. Byly to čtyři dny v lese, bez jídla a sám se sebou. To pro mě byl jeden z nejdůležitějších časů, který jsem si dopřál z pohledu toho, jak žiju život a co od něj vlastně chci.

Všechny tyhle čtyři časy mají svůj význam, mají svoji roli, a tak to, k čemu vás zvu, je, abyste měli vědomí ve všech těchto čtyřech časech, abyste žádný z nich neupřednostňovali, ale naopak abyste je spojili, použili je jako kamarády, jako bratry a sestry, a vytvořili spolu s nimi něco nového.

Takže time in, time on, time off a time out, ať vám slouží a používáte je ve vašem životě co nejvíce.

Podcast:

David Kirš
David Kirš, autor a investor. Expert na online vzdělávání a email marketing. Vizionář, inspirátor a životní idealista. Jeho online kurzy prošlo přes 5.500 studentů a 1.700 účastníků se potkalo s Davidem živě na seminářích a akcích. Je autorem programů EmailAcademy, Prodej svůj talent a SuperHero Academy. Majitel SmartSelling a.s. a spolu-zakladatel Nadačního fondu Šťastné Česko.

JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

  Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a nebojte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

  Stisknutím tlačítka "souhlasím...", souhlasíte s tím, že vám budu posílat jen emaily se zajímavým obsahem z oblasti online marketingu a podnikání s přesahem do osobního rozvoje.

  Na emaily se můžete těšit zpravidla 1x týdně a pokud narazím na zajímavou tvorbu někoho dalšího, rád dám i o jeho práci vědět. Pokud už nebudete chtít email newslettery dále dostávat, tak se kdykoli můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé zprávě. Vaše údaje budu spravovat pod firmou David Kirš s.r.o. a řídit se těmito zásadami zpracování a ochrany osobních údajů.
 • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
 • DAVID KIRŠ
  David Kirš

  David Kirš je podnikatel, kterého týdně sleduje komunita +100.000 lidí skrz emaily i Facebook. Dnes inspiruje hlavně jako autorita v oboru online vzdělávání mnoho expertů a lídrů, ale i začínající podnikatele, jak (nejen) díky internetu prodat svůj talent, podnikat ve flow a zjednodušit si život.