Revoluce v učení a přístupu ke vzdělání

Revoluce v učení a přístupu ke vzdělání

To, co jednomu přijde přirozené druhý nechápe. Stejné je to s učením. Přijde mi tak přirozené neustále se učit a rozvíjet své schopnosti učením se od lidí, kteří jsou v dané oblasti dále, že zapomínám, že to tak nemají všichni. Nemají. Ale časy se mění…

Vzdělávání dostává v poslední letech na prdel. To tradiční. Myslím, že nás čeká velká revoluce v dalších letech. Ono se totiž mnoho tradičních přístupů, jak jsme se učili a studovali dříve mění.

Možná to ještě není vidět na základkách, středních školách nebo výšce, ale i tam to brzy dojde. Mám takovou vizi, učit se brzy budeme každý jen od lidí, kteří nás opravdu inspirují a jsou těmi pravými učiteli právě pro nás.

Prostě skončí doba, kdy přijdeme někam, kde nás učí někdo, koho neznáme, jehož výsledky neznáme, jehož život neznáme. Anonym, který má nálepku učitele, odborníka na to a na to. Ať je to umění, technika, IT, biologie, lékařství…

Proces bude vypadat úplně jinak.

Učit se od nejlepších
Je konec doby, kdy musíme brát, co je po ruce. Po ruce je totiž úplně vše a odkudkoliv na světě. Moje heslo je: Učit se od nejlepších na světě. A to je teď možné. Jak?

Dříve, když někdo něco uměl, dozvědělo se o tom pár lidí v okolí, ve městě, vesnici apod. Ale často byl tento člověk jen průměrně vzdělaný, s průměrnými dovednostmi a tento průměr posouval, učil dál. Jenže s tím je konec.

Dnes už není vůbec potřeba učit se od průměru. Naopak, je naší povinností učit se od nejlepších. Nejlepších doktorů, nejlepších koučů, rodinných specialitů, expertů na vztahy, počítače, dopravu, odpočinek, zdraví, peníze, přírodu, výživu, tenis, osobní rozvoj atd. Dnes je to totiž už možné. Umožnil to internet.

 • Chcete nejlepšího odborníka na výchovu psů? Máte ho mít.
 • Chcete špičku na fitness? Prosím.
 • Chcete mít lepší sex? Jak je libo.

Na pár kliknutí se můžete nechat inspirovat těmi, kteří v daném oboru opravdu vynikají, jsou na vrcholu dovedností, jsou mistři. Dnes za nimi ani nemusíme chodit, přijdou k nám. Skrz internet.

Jakmile toto pochopíme, křivka učení strmě poroste. Proč? Protože nás učení začne znovu bavit. Budeme se učit o oblastech, kde je náš zájem a budeme se učit od nejlepších. A vy víte, jaké to je učit se od opravdových místrů. Jen přítomnost a pár slov od člověka, který prostě ví, dělá zázraky.

Jsem tím fascinován. Špatní učitelé a pseudo odborníci automaticky odpadnou. Nebudou mít žáky. A skvělí učitelé pomůžou více lidem.

Budoucnost povinných škol
Interaktivní vzdělávání, video, internet. Každá škola má dnes na danou oblast výběr ze špičkových odborníků světa. Tito natočili svá videa a tréninky a mohli se tak o své know-how podělit s půlkou světa. Ano, ve světě je to běžné. Živý učitel se tak stává průvodcem, rozvíjí diskuzi, ukazuje a dává věci expertů do souvislostí, pracuje s praxí, doporučuje, je parťákem. Tohle je nová generace školství a přístupu ke vzdělání. Podívejte se na trendy na vysokých školách.

Naše vlastní budoucnost
My už projít tímto novým školstvím nestihneme. Ale ani nemusíme. Protože vše co jsem uvedl je nám k dispozici. Technologie a internet vnímám primárně jako nástroj pro vzdělání a evoluci lidstva skrz šíření moudrosti lidí mezi sebou. Moudří lidé dnes můžou šířit vědomí do světa skrz technologie do každého koutu. Tomu říkám zázrak.

Každý z más má přístup k největším mozkům a učitelům světa. Na kliknutí můžeme sledovat přednášku Dalajlámy, učit se od podnikatelů jako je Brenson. Chápete? Místo toho čučíme na televizi.

Tohle vše mění. Učit se, růst je naše přirozenost. Ne být učením znásilňován, jak se to stalo většině z nás zamlada. Být učením inspirován. To je cesta. A ne budoucnosti, jdeme po ní.

I proto mám radost a inspirovalo mě to i k tomuto článku, že jsem mohl osobně přispět k akcím a projektům úžasných učitelů, kteří už nemusí přednášet pro 20 lidí v místnosti, ale pro 100 nebo 1000 lidí na internetu např. skrz video nebo webináře.

Tam venku jsou lidé (VY), kdo něco pochopili. Po letech uspěli a něco se naučili, teď sdílí své know-how dál. Aby ostatní mohli začít tam, kde oni skončili. Nebo aspoň nedělali stejné chyby.

Začněme se od sebe učit navzájem. Začněme si pomáhat, ne konkurovat si a hledejme inspirující učitele po celém světě a uvidíte sami…

David Kirš

PS: nakonec jeden tip. nevím, jak jste na tom s učením svých dětí, ale moje zkušenost je, že to není vůbec lehké. Potřebuju velký nadhled a vědomí, když chci být pro mou dceru parťákem a ne policajtem. K tématu výchovy dětí natočila pěkná videa a program Katka Králová – Nevýchova.

David Kirš
David Kirš, autor a investor. Expert na online vzdělávání a email marketing. Vizionář, inspirátor a životní idealista. Jeho online kurzy prošlo přes 5.500 studentů a 1.700 účastníků se potkalo s Davidem živě na seminářích a akcích. Je autorem programů EmailAcademy, Prodej svůj talent a SuperHero Academy. Majitel SmartSelling a.s. a spolu-zakladatel Nadačního fondu Šťastné Česko.

JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

  Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a nebojte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

  Stisknutím tlačítka "souhlasím...", souhlasíte s tím, že vám budu posílat jen emaily se zajímavým obsahem z oblasti online marketingu a podnikání s přesahem do osobního rozvoje.

  Na emaily se můžete těšit zpravidla 1x týdně a pokud narazím na zajímavou tvorbu někoho dalšího, rád dám i o jeho práci vědět. Pokud už nebudete chtít email newslettery dále dostávat, tak se kdykoli můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé zprávě. Vaše údaje budu spravovat pod firmou David Kirš s.r.o. a řídit se těmito zásadami zpracování a ochrany osobních údajů.
 • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
 • DAVID KIRŠ
  David Kirš

  David Kirš je podnikatel, kterého týdně sleduje komunita +100.000 lidí skrz emaily i Facebook. Dnes inspiruje hlavně jako autorita v oboru online vzdělávání mnoho expertů a lídrů, ale i začínající podnikatele, jak (nejen) díky internetu prodat svůj talent, podnikat ve flow a zjednodušit si život.