Inspirace vs. expirace


Nedávno vyvolal velkou odezvu mailing, který jsem nazval Inspirace vs. expirace. Vlastně mě na něj navedla Liz Gilbert, která napsala knihu Jíst, meditovat, milovat. Možná ji znáte. A ona napsala celou knížku o inspiraci, nazvala ji Velké kouzlo, a je fascinující, co všechno se dá napsat a uvědomit si kolem toho zásadního slova věřím pro celý náš život.

Inspirace a tvoření

Inspirovat znamená nejen nadechnout se, ale taky předat nějakou ideu, myšlenku někomu dalšímu. Ovšem není to jenom o inspiraci, je to především o inspiraci k něčemu a je to inspirace k tvoření. A ta její knížka je právě především o tvoření, o tom nechat se inspirovat k něčemu, co chcete vytvořit. Inspirovat se k něčemu, co je ve vás, co čeká, nebo, jak píše Liz, něco, co lítá kolem nás. Jako by všechny ty nápady, myšlenky lítaly kolem nás a hledaly lidi, na které sednou. A občas sednou na vás a občas sednou na někoho jiného.

Můj nápad

Někdy sednou na vás a čekají, co uděláte. Jestli z inspirace, z té myšlenky něco vytvoříte, nebo ne. No a když se dlouho nic neděje, tak taková věc se zase zvedne a sedne na někoho jiného. A vy pak říkáte něco v tom smyslu, ale vždyť to byl můj nápad, to jsem chtěl/chtěla udělat já. Jenže jste to neudělali, a tak smůla, ten nápad a inspirace sedla na někoho jiného.

Je fascinující, když se tomuhle otevřeme a otevřeme se světu tvoření, té vlastní tvorbě a necháme na sebe tu inspiraci párkrát sednout a něco z ní vytvoříme.

Vydechnout myšlenku

Ale není to jenom o inspiraci, o nádechu, ale je to i o výdechu. A právě výdechu, expirace, se týká ta druhá část, která je naprosto stejně důležitá. Pokud v životě nevydechneme, nenecháme věci v životě umřít, neopustíme nefunkční věci, ať už vztahy, nebo něco, co děláme, nějaké naše chování, myšlenky, tak se často trápíme a trápíme a trápíme a žádná nová inspirace, žádné nové nápady nemůžou přijít. Protože my jsme prostě jednoduše nevydechli.

My jsme často, já to znám velmi dobře, v takovém tom jakoby nádechu, ve kterém se zasekneme, zastavíme, děláme spoustu věcí, a pak si vzpomeneme, že je potřeba vydechnout, uvolnit se, zrelaxovat. Protože jen skrz střídání nádechu a výdechu se nakonec ten život a všechno děje a přichází ta přirozenost věcí, to flow v našem životě a přichází nápady, pak dělání a potom odpočívání a to všechno dohromady.

Takže nezapomeňte jak na inspiraci, tak na expiraci a využijte krásně tyhle kvality v životě.

David Kirš
David Kirš, autor a investor. Expert na online vzdělávání a email marketing. Vizionář, inspirátor a životní idealista. Jeho online kurzy prošlo přes 5.500 studentů a 1.700 účastníků se potkalo s Davidem živě na seminářích a akcích. Je autorem programů EmailAcademy, Prodej svůj talent a SuperHero Academy. Majitel SmartSelling a.s. a spolu-zakladatel Nadačního fondu Šťastné Česko.

JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

  Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a nebojte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

  Stisknutím tlačítka "souhlasím...", souhlasíte s tím, že vám budu posílat jen emaily se zajímavým obsahem z oblasti online marketingu a podnikání s přesahem do osobního rozvoje.

  Na emaily se můžete těšit zpravidla 1x týdně a pokud narazím na zajímavou tvorbu někoho dalšího, rád dám i o jeho práci vědět. Pokud už nebudete chtít email newslettery dále dostávat, tak se kdykoli můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé zprávě. Vaše údaje budu spravovat pod firmou David Kirš s.r.o. a řídit se těmito zásadami zpracování a ochrany osobních údajů.
 • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
 • DAVID KIRŠ
  David Kirš

  David Kirš je podnikatel, kterého týdně sleduje komunita +100.000 lidí skrz emaily i Facebook. Dnes inspiruje hlavně jako autorita v oboru online vzdělávání mnoho expertů a lídrů, ale i začínající podnikatele, jak (nejen) díky internetu prodat svůj talent, podnikat ve flow a zjednodušit si život.