Inspirace vs. Expirace

Inspirace vs. expirace


Nedávno vyvolal velkou odezvu mailing, který jsem nazval Inspirace vs. expirace. Vlastně mě na něj navedla Liz Gilbert, která napsala knihu Jíst, meditovat, milovat. Možná ji znáte. A ona napsala celou knížku o inspiraci, nazvala ji Velké kouzlo, a je fascinující, co všechno se dá napsat a uvědomit si kolem toho zásadního slova věřím pro celý náš život.

Inspirace a tvoření

Inspirovat znamená nejen nadechnout se, ale taky předat nějakou ideu, myšlenku někomu dalšímu. Ovšem není to jenom o inspiraci, je to především o inspiraci k něčemu a je to inspirace k tvoření. A ta její knížka je právě především o tvoření, o tom nechat se inspirovat k něčemu, co chcete vytvořit. Inspirovat se k něčemu, co je ve vás, co čeká, nebo, jak píše Liz, něco, co lítá kolem nás. Jako by všechny ty nápady, myšlenky lítaly kolem nás a hledaly lidi, na které sednou. A občas sednou na vás a občas sednou na někoho jiného.

Můj nápad

Někdy sednou na vás a čekají, co uděláte. Jestli z inspirace, z té myšlenky něco vytvoříte, nebo ne. No a když se dlouho nic neděje, tak taková věc se zase zvedne a sedne na někoho jiného. A vy pak říkáte něco v tom smyslu, ale vždyť to byl můj nápad, to jsem chtěl/chtěla udělat já. Jenže jste to neudělali, a tak smůla, ten nápad a inspirace sedla na někoho jiného.

Je fascinující, když se tomuhle otevřeme a otevřeme se světu tvoření, té vlastní tvorbě a necháme na sebe tu inspiraci párkrát sednout a něco z ní vytvoříme.

Vydechnout myšlenku

Ale není to jenom o inspiraci, o nádechu, ale je to i o výdechu. A právě výdechu, expirace, se týká ta druhá část, která je naprosto stejně důležitá. Pokud v životě nevydechneme, nenecháme věci v životě umřít, neopustíme nefunkční věci, ať už vztahy, nebo něco, co děláme, nějaké naše chování, myšlenky, tak se často trápíme a trápíme a trápíme a žádná nová inspirace, žádné nové nápady nemůžou přijít. Protože my jsme prostě jednoduše nevydechli.

My jsme často, já to znám velmi dobře, v takovém tom jakoby nádechu, ve kterém se zasekneme, zastavíme, děláme spoustu věcí, a pak si vzpomeneme, že je potřeba vydechnout, uvolnit se, zrelaxovat. Protože jen skrz střídání nádechu a výdechu se nakonec ten život a všechno děje a přichází ta přirozenost věcí, to flow v našem životě a přichází nápady, pak dělání a potom odpočívání a to všechno dohromady.

Takže nezapomeňte jak na inspiraci, tak na expiraci a využijte krásně tyhle kvality v životě.

David Kirš
David Kirš, autor a investor. Expert na online vzdělávání a email marketing. Vizionář, inspirátor a životní idealista. Jeho online kurzy prošlo přes 5.500 studentů a 1.700 účastníků se potkalo s Davidem živě na seminářích a akcích. Je autorem programů EmailAcademy, Prodej svůj talent a SuperHero Academy. Majitel SmartSelling a.s. a spolu-zakladatel Nadačního fondu Šťastné Česko.

JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

  Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a nebojte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

  Stisknutím tlačítka "souhlasím...", souhlasíte s tím, že vám budu posílat jen emaily se zajímavým obsahem z oblasti online marketingu a podnikání s přesahem do osobního rozvoje.

  Na emaily se můžete těšit zpravidla 1x týdně a pokud narazím na zajímavou tvorbu někoho dalšího, rád dám i o jeho práci vědět. Pokud už nebudete chtít email newslettery dále dostávat, tak se kdykoli můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé zprávě. Vaše údaje budu spravovat pod firmou David Kirš s.r.o. a řídit se těmito zásadami zpracování a ochrany osobních údajů.
 • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
 • DAVID KIRŠ
  David Kirš

  David Kirš je podnikatel, kterého týdně sleduje komunita +100.000 lidí skrz emaily i Facebook. Dnes inspiruje hlavně jako autorita v oboru online vzdělávání mnoho expertů a lídrů, ale i začínající podnikatele, jak (nejen) díky internetu prodat svůj talent, podnikat ve flow a zjednodušit si život.