David Kirš

Chvála pomalosti

Krásné letní dny…

Chvála pomalosti. Termín jsem si půjčil od autora stejnojmenné knihy Carla Honoré. Připomněl mi téma, které se mi do života vrací:

POMALOST.

První oblast, kde mi pomalost způsobila malou revoluci byl sex. Co? Pomalý sex? Ano, nebo také měsíční milování, vědomé milování, slow sex a jiné názvy. Prostě ne vše co vidíme kolem nás a co děláme je jediná možná správná a „rychlá“ cesta.

Zpomalit při sexu, vnímat každý dotek, vlastně jen tak být, skoro se nehýbat a začnou se dít věci…

Dalším zážitkem bylo jídlo. Pomalé jídlo. Slow food.

Jasně, to nám říkali celý život: Jez pomalu. Jenže zkusili jste si to? Fakt pomalu jíst. Pomalu žvýkat, kousat. Zažijete neuvěřitelné chutě, obyčejné jídlo se stane malou extází, žaludek vám poděkuje a trávení vám bude vděčné.

Jen vytrvat v pomalosti u jídla chce jistý trénink…. ale aspoň si to dnes zkuste, stojí to zato.

A vrcholným poznáním pro mě byla třetí pomalost. Pomalost myšlení. Slow mind. Že by rychlost mých myšlenek měla něco společného s mou náladou, s mou pohodou, s mou výkonností a produktivitou? Přesně tak.

Čím mám rychlejší myšlenky, tím je často horší jejich kvalita. Stres je v podstatě chaos v hlavě způsobený super rychlými toxickými nekvalitními myšlenkami. Něco v tomto rychlém stavu dělat je vlastně nesmysl.

A tak, když jsem u Alice na stole našel knihu Chvála pomalosti, vše se mi připomnělo. Vždyť spěch, rychlost, honit se za něčím, to vše tak dobře znám. A díky tomu neprožívám a necítím. A pak se divím tomu stavu, kdy mi něco chybí a já nevím, co to je.

Je to pomalost. Chybí mi pomalost. Vnímání. Všimnutí si. Vědomí věcí. Pomalé prožívání a uvědomování si. Chybí mi pomalý život. Slow life. Pomalý čas. Slow time.

Dopřeji si ho častěji. Třeba se přidáte. Aspoň teď o prázdninách a dovolených. :)

– David

 

PS: Ještě jedno téma je pro nás lidi bytostné a aplikujeme v něm přílišnou rychlost. Jsou to peníze. Mám ještě jedno doporučení na pomalou knihu. Není to mainstream. Není to kniha na jeden večer. Je to kniha k rozjímání o vašem vztahu k penězům. Je to kniha vycházející z židovského učení. Je to Kabala peněz. Zde si ji můžete koupit. Vydali ji přátelé Zdeněk a Václav z True self.

David Kirš
David Kirš, autor a investor. Expert na online vzdělávání a email marketing. Vizionář, inspirátor a životní idealista. Jeho online kurzy prošlo přes 5.500 studentů a 1.700 účastníků se potkalo s Davidem živě na seminářích a akcích. Je autorem programů EmailAcademy, Prodej svůj talent a SuperHero Academy. Majitel SmartSelling a.s. a spolu-zakladatel Nadačního fondu Šťastné Česko.

JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

Komentáře
 1. iva Holubova napsal:

  Take jsem k tomuto poznani dospela a tak jsem si doprala rocni odpocinek daleko od domova s celou rodinou a deji se divy :-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

  Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a nebojte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

  Stisknutím tlačítka "souhlasím...", souhlasíte s tím, že vám budu posílat jen emaily se zajímavým obsahem z oblasti online marketingu a podnikání s přesahem do osobního rozvoje.

  Na emaily se můžete těšit zpravidla 1x týdně a pokud narazím na zajímavou tvorbu někoho dalšího, rád dám i o jeho práci vědět. Pokud už nebudete chtít email newslettery dále dostávat, tak se kdykoli můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé zprávě. Vaše údaje budu spravovat pod firmou David Kirš s.r.o. a řídit se těmito zásadami zpracování a ochrany osobních údajů.
 • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
 • DAVID KIRŠ
  David Kirš

  David Kirš je podnikatel, kterého týdně sleduje komunita +100.000 lidí skrz emaily i Facebook. Dnes inspiruje hlavně jako autorita v oboru online vzdělávání mnoho expertů a lídrů, ale i začínající podnikatele, jak (nejen) díky internetu prodat svůj talent, podnikat ve flow a zjednodušit si život.