David Kirš

8+1 slovo pro rok 2013

Často používáme slova, ale nezamýšlíme se hlouběji nad jejich významem. Pár takových slov mě ke konci roku zaujalo…

Re-klama

Možná to slovo reklama také nemáte zas tak rádi. A možná právě zjistíte proč. Došlo mi to nedávno u knížky Anny Hýžové, Škola živé stravy. Slovo re ve významu opakující se, klam jako lež. Opakující se lež. Hmm. Možná proto ta reklama, za kterou utrácejí především malí podnikatelé a firmy, protože slyšeli, že tak se dělá marketing, vlastně peníze nepřináší. Pozor na toto slovo. Ať už ho konzumujeme jako zákazníci nebo ho používáme v našem podnikání.

Pozor-nost

Pozor! Čemu dáváte ve svém světě, ve svém životě pozornost. Na co dáváte pozor? Na to, co je blbě, kdo je blbej, co nefunguje, co se nedaří, co stojí za prd, kdo za to může, co vám nejde, co neumíte, co je špatně. Nebo co je úžasné, kdo je skvělej, co funguje, co se daří, kdo to dokázal, co se vám podařilo, v čem jste dobří, za co jste vděční. Jakým lidem, knihám, pořadům, článkům dáváte svou pozornost? To, co má pozornost, to sílí. Odkud je pozornost sejmuta, to umírá. To, čemu se člověk věnuje, vyvíjí se. Čemu ne, umírá. Přestaňte se starat o svůj dům, podnikání, květiny. Umřou. Přestaňte pečovat o své tělo a mysl, umřete. Nebo budete žít mrtvý život…

Jako-by

Zaposlouchejte se někdy do rozhovoru. Opravdově. Kolik jakoby a jako najdete v každé větě? Hoooodně. Co to znamená? Možná to, že nemyslíme věci vážně. Jedeme na půl plynu. Něco říkáme, ale vlastně je to jen jako. Chceme něco udělat, máme plány, ale jen jakoby. Není to náhodou důvod, proč se pak i JAKOBY cítíme šťastní, bohatí, uspokojení? Vlastně je to tak trochu prázdné. Zkuste na to dávat měsíc pozor. Nejenže už to přestanete říkat navždy, ale možná přestanete i žít jakoby.

Za-darmo a zdar-ma

Nedávno jsem dostal e-mail do Jirky Vokáče Čmolíka z Inner Winner. Víte, jaký je rozdíl mezi pojmy ZDARMA a ZADARMO? Chytří podnikatelé  neposkytují NIC ZADARMO, zato rádi poskytují některé věci ZDARMA. :) Nedává to smysl? Jirka mi to vysvětlil: „Co je ZADARMO, nemá hodnotu a lidé si toho neváží, je to zkrátka za darmo, darmo mluvit, darmoděj, beze smyslu, prázdný. Co je ZDARMA má velkou hodnotu, pochází ze slov ZDAR MÁ (kdo dává, přijímá, má zdar, úspěch) a Z DARU MÁ, obdaruješ-li někoho zdarma, má někdo i ty něco z daru…“

A tak nedávejte nikomu nic ZADARMO, hodnotu ztratíte, buďte štědří a dávejte mnoho ZDARMA, mnoho dostanete…

Ú-spěch

Pozor na úspěch. Pokud jste jako většina, honíte se za ním. Honíme se také často za věcmi, o kterých si myslíme, že nám něco dají. Peníze, sláva, majetek. To vše jsou zástupné věci, které nám mají přinést jen jednu věc, o kterou nám všem jde. Štěstí. A tak pozor na úspěch, často nám způsobuje jen spěch. A o ten nám nejde. Štěstí ale neuteče. To my mu utíkáme. Nespěchejte. Štěstí totiž vidíme právě ve chvílích, kdy jsme naopak veeelmiiii poooomaaaalíííí…

Spolu-práce

„Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc.“ Tento text z pohádky, která nás už brzy opět potěší, je známý, přijde nám samozřejmý, korporáty na něm fungují a budují globalizaci, ale my menší podnikatelé na jeho význam často zapomínáme. Už neplatí, co si neudělám sám, to nemám a nejlíp to zvládnu sám. Objevení svých silných stránek a spojení se silnými stránkami druhých je cesta bohatých firem. Je konec toho, že se věci dělají, protože se to musí. Nic se nemusí. Buď nám něco slouží a líbí se nám to a pak to děláme automaticky a rádi a pak věci plynou a nám je dobře, anebo je to přesně naopak. Takže delegujte, sdílejte a pomáhejte si navzájem díky spolu-práci s lidmi, kteří vidí svět podobně jako vy a mají stejné sny.

Sebe-vědomí

Mít vědomí znamená mít volbu. Volbu, jak se cítím a jak pak vypadá můj život. A pokud jsem si vědomý toho, kdo jsem, co mám rád, co mě baví a dělá mi radost, pak je můj život jeden velký zázrak. Proto si myslím, že toto slovo má obrovský význam. Navíc směřuje k jedné otázce společné pro všechny (většinu) lidi na světě. Jsem dost dobrý? Pokud dáme pozornost do vědomí sebe sama a na to, že není třeba se ničeho bát, protože jsme součástí něčeho, co nás samotné přesahuje a co jsme zároveň my sami, pak je život nádherná cesta. Buďte si sami sebe vědomí. Jste skvělí a dobří právě teď, právě takoví, jací jste. Toto vědomí vám dá křídla.

Boha-tství

Mám rád slovo bohatství. Nejen proto, že mám rád peníze. Obzvlášť poté, co mi došlo, že to má co do činění také s plností a naplněním božími věcmi. Ať už je to pro vás cokoliv. Boha-tství vnímám jako dostatek všeho, co chcete a používáte ke svému životu. Hmotné i nehmotné věci. Peníze i láska. Majetek, vášeň, dovednosti. Být plni Boha, vesmíru, lásky, světla, radosti, vášně, štěstí, to vše můžete mít. Je to ve vás. Je to vaše myšlenka. Jste to vy. Jste velmi bohatí. Někdy na to zapomínáme, protože nám běží hlavou jiné myšlenky. Ty jiné nechte běžet. Vaše pozornost patří jinam. Jste velmi bohatí…

Laska-vost

Někdo velký kdysi řekl, že jedinou věc, kterou lidstvo potřebuje k tomu, aby byl na světě mír a cítili jsme více štěstí, je laskavost. Být milí. Příjemní, ohleduplní a ochotní vůči ostatním. Pomáhat. Cítit lásku. Být obklopeni láskou. Být laskaví možná znamená vědomí, že jsme láska. Láska vždy ví. Buďme láska-ví a budeme vědět…

A štěstí

Víme, že tu pořád s námi je, ale vnímáme ho jen tehdy, jsou-li naše myšlenky v souladu s tím, co se právě děje. Velmi jednoduchý koncept definuje, že pocit ne-štěstí můžeme zažívat jen ve chvíli, kdy si myslíme, že něco má být jinak, než právě je. A to je právě místo, kdy na štěstí zapomeneme a myslíme si, že nastal konec světa, ať už v jakékoliv podobě. Dejte tomu jeden den. Den, kdy budete brát věci tak, jak jsou. Kdy nebudete moc myslet :). Když totiž něco je, tak to dost dobře v daném okamžiku už jinak nebude. A tak s tím jednoduše buďte OK. Být OK se vším, co přichází, bez hodnocení a posuzování, je totiž zázračná cesta úžasného a plného života. Ať jej v roce 2013 zažíváte!

David Kirš
David Kirš, autor a investor. Expert na online vzdělávání a email marketing. Vizionář, inspirátor a životní idealista. Jeho online kurzy prošlo přes 5.500 studentů a 1.700 účastníků se potkalo s Davidem živě na seminářích a akcích. Je autorem programů EmailAcademy, Prodej svůj talent a SuperHero Academy. Majitel SmartSelling a.s. a spolu-zakladatel Nadačního fondu Šťastné Česko.

JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • JEĎTE SE MNOU NA VLNĚ

  Každý týden posílám emailem aktuální zprávy z "jiného" světa. Buďte u toho. Inspirujte se a nebojte se i vy na internetu a v životě čarovat a kouzlit :)

  Stisknutím tlačítka "souhlasím...", souhlasíte s tím, že vám budu posílat jen emaily se zajímavým obsahem z oblasti online marketingu a podnikání s přesahem do osobního rozvoje.

  Na emaily se můžete těšit zpravidla 1x týdně a pokud narazím na zajímavou tvorbu někoho dalšího, rád dám i o jeho práci vědět. Pokud už nebudete chtít email newslettery dále dostávat, tak se kdykoli můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé zprávě. Vaše údaje budu spravovat pod firmou David Kirš s.r.o. a řídit se těmito zásadami zpracování a ochrany osobních údajů.
 • NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
 • DAVID KIRŠ
  David Kirš

  David Kirš je podnikatel, kterého týdně sleduje komunita +100.000 lidí skrz emaily i Facebook. Dnes inspiruje hlavně jako autorita v oboru online vzdělávání mnoho expertů a lídrů, ale i začínající podnikatele, jak (nejen) díky internetu prodat svůj talent, podnikat ve flow a zjednodušit si život.